Проект "Вчимося жити разом"

Проект "Вчимося жити разом" має на меті навчання життєвим навичкам дітей та підлітків, тимчасово переміщених із зони конфлікту на сході України, та їх однолітків у приймаючих громадах. Практикум для учнів містить навчальні завдання для організації різних форм роботи на уроках-тренінгах. Він є невід"ємною складовою навчально-методичного комплекту "Вчимося жити разом" для основної та старшої школи.

Інформація про проект

Європейський союз (ЄС) та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні з листопада 2015 року впроваджували проект «Вчимося жити разом» з розвитку життєвих навичок та надання психосоціальної допомоги дітям, підліткам та родинам, що постраждали внаслідок конфлікту в Україні. Виконавцями проекту стали Дитячий фонд «Здоровʹя через освіту» та Національний університет «Києво- Могилянська  академія».

Проект реалізується у двох напрямках – формування у школярів життєвих навичок, які сприятимуть позитивній адаптації, та надання дітям і родинам психосоціальної підтримки.

Національний університет «Києво- Могилянська академія» розпочав реалізацію завдань проекту у листопаді 2015 року. У межах проекту проведено навчальних тренінгів для 4000 педагогів, 450 практичних психологів  та 100 соціальних працівників з основ емоційного спілкування, створення довірливого класного середовища – безпечного, відкритого дітям та батькам, сприятливого для розвитку стосунків, захисту від наслідків соціальних катастроф.

Протягом листопада 2015 – грудня 2016 року близько 300 тисяч дітей та їхніх батьків узяли участь у програмі психосоціальної підтримки. Програма проекту є комплексною і передбачає допомогу дитині на рівні сімʹї, громади, психологічне консультування та спеціалізовану психотерапевтичну допомогу.

Дитячий фонд «Здоровʹя через освіту» долучився до реалізації проекту в січні 2016 року. Упродовж року за компонентою «Освіта на засадах життєвих навичок» 735 педагогів – вихователів дошкільних навчальних закладів і 2505 учителів загальноосвітніх навчальних закладів пройшли навчання для викладання розроблених у рамках проекту тренінгових курсів. У вересні – грудні 2016 року понад 170 тисяч дітей будуть охоплені тренінгами з розвитку життєвих навичок, ефективного спілкування, самоконтролю, керування стресом, розвʹязання проблем і конфліктів. Це навички, які підвищують стійкість дітей та молоді у складних життєвих обставинах, сприяють їх адаптації до нових умов, допомагають знайти нових друзів і відновити душевний спокій.

Від самого початку проекту повною мірою функціонує портал превентивної освіти (autta.org.ua), на якому розміщено доступні електронні ресурси, розробки уроків, тренінгів, виховних годин, відеоматеріали та мультимедійні презентації з тематики проекту, висвітлюється хід виконання проекту, публікуються відгуки та ведуться авторські блоги його учасників.

У рамках  проекту також розроблено компʹютерний курс для педагогів, який дає змогу долучитися до викладання цих курсів будь-якому навчальному закладові.

Мета, завдання і структура тренінгового курсу для початкової школи

У початковій школі проект «Вчимося жити разом» впроваджується у навчальний процес через предмет «Основи здоровʹя».

Метою курсу є навчання життєвих навичок, які полегшують адаптацію і сприяють відновленню психологічної рівноваги. Головне завдання курсу полягає в тому, щоб досягти позитивних змін у знаннях, ставленнях, намірах, уміннях і навичках, сприятливих для розбудови миру.

Структура курсу для 1 – 4-х класів визначається чинною навчальною програмою предмета «Основи здоровʹя», затвердженою Міністерством освіти і науки України.

Мета, завдання і структура тренінгового курсу

Головне завдання курсу полягає в тому, щоб досягти позитивних змін у знаннях, ставленнях, намірах, уміннях і навичках, сприятливих для емоційного благополуччя дітей, переселених із зони конфлікту та їх однолітків у приймаючих громадах.

Структура курсу для 5 – 9-х класів визначається чинною навчальною програмою «Основи здоровʹя», затвердженою Міністерством освіти і науки України. У старшій школі тренінги можуть проводитися на виховних годинах або на позакласних заходах.

Фото навчальної літератури